Çarşamba , Nisan 25 2018
İlgi çeken konular
Anasayfa / Spor & Bahis / 2016 Avrupa Kupası / Avrupa Kupası Yeni Formatı Hakkında

Avrupa Kupası Yeni Formatı Hakkında

4 senedir heyecanla beklenen Avrupa Kupası maçları için bizim ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerinde şimdiden nefesler tutuldu. Çok kısa bir süre kalan şampiyona hakkındaki tüm detaylar ve maç bilgileri belli oldu. Maçlar nerede, ne zaman ve kiminle yapılacak diye merak ediyorsanız bu yazımızı takip edebilirsiniz. 2016 Avrupa Kupası‘nda yeni kurallar ve formatlar ortaya çıkmıştır. 4 senede bir düzenlenen bu maçlar için uzun yıllardan beri çalışmalar sürmüştür ve ortaya bu yaz gerçekleşecek olan şampiyonanın detayları çıkmıştır.

2016avrupakupasi20

2016 Avrupa Kupası Hakkında Bilgiler

4 senede bir gerçekleşen Avrupa Kupası bu 2016 senesinin yaz mevsiminde 1 ay süre ilegerçekleşecek. 2016 Avrupa Kupası kurallar gereği demokratik yöntemler olan kura çekme ve oylama yapma yöntemleri ile gerçekleşmektedir. Bunun için hangi ülkede oynanacağına dair oylama yapılmıştır ve son ikiye Türkiye ile Fransa kalmıştır. Oylama sonucunda da 2016 Avrupa Kupası için oy birliği ile Fransa seçildi. Fransa'da yapılacak olan Avrupa Futbol Şampiyonası'nın başlangıç tarihi ise 10 Haziran 2016 tarihidir. Fransa ülkesinde bulunan 10 stadyumda gerçekleşecek olan bu şampiyona 1 ay boyunca devam edecektir. 10 Haziran 2016 ve 22 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılacak olan grup maçlarından sonra son 16ya çıkacak olan takımlar belirlenecek. Bu aşamadan sonra da sırasıyla çeyrek final, yarı final ve de final maçları oynanacaktır. Final maçlarının oynanması ile de 2016 Avrupa Kupası sone erecektir ve şampiyon belirlenecektir. Final maçı 10 Temmuz 2016 tarihinde finale kalan son 2 takım arasında yapılacaktır.

2016avrupakupasi06

2016 Avrupa Kupası Yeni Formatı

 2016 Avrupa Kupası kurallarında bu sene bazı değişiklikler olmuştur. Bunlardan birincisi şampiyonada bulunan takımlarda görülen artıştır. 1960 senesinden beri yapılan bu şampiyonada en son 16 adet takım bulunmaktaydı. Tüm jüri üyelerinin de onayları ile bu sayı bu sene 24'e çıkarıldı. yani 2016 Avrupa Kupası'nda 24 ülkenin milli takımları yarışacak. bu 24 farklı ülke de kendi aralarında gruplara ayırıldı. Bu sayı elemelere katılan 53 ülke arasından seçilmiştir. Fransa ev sahibi olduğu için elemelere katılmadığı için kalan ülkeler arasında elemeler yapılmıştır. Tüm elemeler sonucunda seçilen 24 ülke ilk aşamada gruplar halinde mücadele edecektir. 6 farklı grup bulunmaktadır ve bu gruplar A,B,C,D,E,F olarak isimlendirilmiştir. Her grupta 4 ülke bulunmaktadır. Bu ülkelere genel olarak bakacak olursak sırasıyla Fransa, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, İzlanda, Avusturya, Portekiz, Kuzey İrlanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Belçika, Galler, Romanya, Arnavutluk, Almanya, Polonya, Rusya, Slovakya, Hırvatistan, Türkiye, Macaristan, İrlanda, İsveç ve Ukrayna ülkelerini görüyoruz. Bu takımların bulunduğu gruplar arasında bizim ülkemiz D Grubu içerisinde yer almaktadır. Bu Grupta Hırvatistan, İspanya ve Çek Cumhuriyeti ülkelerinin milli takımları bulunur. Ilk aşamada Türkiye bu ülkelerden seçilenler ile maç yapacaktır. Eğer bu maçlarda başarılı olur ve bir üst tura geçerse son 16 tur maçlarında, ve başarıya göre çeyrek final, yarı final ve final maçlarında yer alacaktır. ılı olur ve bir üst tura geçerse